VIDEO

#ŻÓŁTANAKLEJKAPLK

WIĘCEJ

Zdarzenia

#SzlabanNaRyzyko

WIĘCEJ

NEWS

Bezpieczny piątek – 16 sierpnia 2019 r. 14.08.2019

Jak co roku podczas letniej akcji „Bezpieczny piątek” koordynatorzy kampanii społecznej „Bezpieczny...

WIĘCEJ

 "Bezpieczny przejazd..." laureatem konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”

 

 
WIĘCEJ

News

„Bezpieczny piątek” - projekt dla bezpieczeństwa na przejazdach

02.08.2019

295 akcji i blisko 26 000 przeszkolonych uczestników ruchu to bilans półmetku projektu „Bezpieczny piątek” prowadzonego cyklicznie co rok w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

Projekt „Bezpieczny piątek” ma na celu eliminację negatywnych zachowań uczestników ruchu drogowego podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych oraz korzystania z „dzikich przejść”. Analiza pierwszej akcji wykazała, że najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez kierowców jest brak reakcji na znak STOP, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź też ich ominięcie (tzw. jazda slalomem). Organizatorzy przedsięwzięcia pouczają użytkowników przejazdów kolejowo-drogowych o prawidłowym zachowaniu podczas ich przekraczania. Jednak tym, którzy rażąco naruszają przepisy kodeksu ruchu drogowego, oprócz upomnienia, wręczają mandat karny. Kontrole na skrzyżowaniach torów i dróg publicznych przeprowadzają pracownicy Zakładów Linii Kolejowych we współpracy z funkcjonariuszami Policji (Wydziałów Ruchu Drogowego) oraz Straży Ochrony Kolei. Akcja „Bezpieczny piątek” jest prowadzona na przejazdach kolejowo-drogowych oraz wzdłuż torów, gdzie występują „dzikie przejścia”.

Przez ostatnich 7 piątków pracownicy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na setkach przejazdów kolejowo-drogowych w 223 miejscowościach w Polsce przypominali kierowcom i pieszym zasady bezpieczeństwa. Na półmetku wakacyjnych akcji „Bezpieczny piątek” PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przypominają, że 98 proc. wszystkich zdarzeń na przejazdach, to efekt brawury lub pośpiechu. Gorące lato, weekendowy i wakacyjny pośpiech sprzyjają ryzykownym zachowaniom, dlatego ulotki, kontrole oraz rozmowy mają przypomnieć o właściwym zachowaniu na przejazdach  oraz terenach kolejowych.

 

Rowerzyści i piesi również ignorują przepisy omijając lub przechodząc pod opuszczonymi rogatkami. Mimo czerwonych świateł przebiegają przed pociągiem.

W sierpniu zaplanowane są kolejne akcje. Podczas 7 wakacyjnych piątków do kierowców trafiło już prawie 26  tysięcy materiałów oraz 3,5 tys. kolorowanek i zeszytów dla ich pociech. Projekt „Bezpieczny piątek” to też dobra okazja do sprawdzenia trzeźwości kierowców. Do tej pory przeprowadzono 551 kontroli trzeźwości i ujęto 2 nietrzeźwych kierowców. Ponadto upomniano 292 kierowców i wystawiono 61 mandatów za złamanie przepisów na terenach kolejowych.

 

 

#ŻółtaNaklejkaPLK może uratować życie

 

„Bezpieczne piątki” to kolejna okazja do zwrócenia uwagi na żółte naklejki umieszczone na przejazdach, które mogą uratować życie. Na żółtej naklejce, umieszczonej na napędzie rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”.

 

W przypadku zdarzenia na przejeździe, po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu. Operator numeru 112 powiadamia specjalnym, szybkim łączem służby kolejowe i wstrzymany zostaje ruch pociągów.

Tylko w tym roku Operatorzy Numeru Alarmowego 112 odebrali 1407 zgłoszeń z wykorzystaniem  #ŻółtejNaklejkiPLK. Wśród tych zgłoszeń 134 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 119 przypadkach by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.