VIDEO

#ŻÓŁTANAKLEJKAPLK

WIĘCEJ

Zdarzenia

#SzlabanNaRyzyko

WIĘCEJ

NEWS

Bezpieczny piątek - 19 lipca 2019 r. 18.07.2019

Jak co roku podczas letniej akcji „Bezpieczny piątek” koordynatorzy kampanii społecznej „Bezpieczny...

WIĘCEJ

 "Bezpieczny przejazd..." laureatem konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”

 

 
WIĘCEJ

News

"Bezpieczny przejazd" obecny na ILCAD 2019

17.06.2019

6 czerwca 2019 r. w holenderskim Amersfoort odbyła się 11 edycja Międzynarodowego Dnia Bezpieczeństwa na Przejazdach Kolejowo-Drogowych – ILCAD 2019. Głównym tematem tegorocznych obchodów byli zawodowi kierowcy. Organizatorem był UIC oraz ProRail. W konferencji wzięło udział 180 gości z 25 państw, przedstawiono 43 przemówienia z 17 krajów.

 

 

Po Brukseli, Warszawie, Paryżu, Genewie, Lizbonie, Stambule, Rydze, Montrealu i Zagrzebiu, Amersfoort był kolejnym gospodarzem międzynarodowej konferencji na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Konferencję otworzyli Hans Buijtelaar – Z-ca Burmistrza Amersfoort, który powiedział o potrzebie i pozytywnym wpływie oddzielania strumieni ruchu, dzięki któremu poprawia się przepływ, bezpieczeństwo oraz zmniejsza emisja zanieczyszczeń. Następnie głos zabrał Pier Eringa, Dyrektor Generalny ProRail, mówiąc o konieczności coraz większego inwestowania aby utrzymać stały spadek wydarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych. Keir Fitch, Szef działu ds. bezpieczeństwa i interoperacyjności kolei w DG MOVE stwierdził, że sektor drogowy i kolejowy powinny lepiej współpracować pomimo, że wypadki na przejazdach stanowią 1% wszystkich wypadków na drogach. Francois Davenne, z-ca Dyrektora Generalnego UIC natomiast uznał, że rolą UIC jest dzielenie się informacjami od członków i proponowanie rozwiązań, które będą wdrażane nie tylko przez kolej, ale również we współpracy z innymi podmiotami transportu. W szczególności komunikacja pomiędzy pojazdami szynowymi i drogowymi jest najlepszym sposobem na zredukowanie wypadków śmiertelnych na przejazdach do zera.

Następnie odbyła się sesja plenarna z udziałem profesjonalistów z branży drogowej i kolejowej, którzy przedstawili punkty widzenia kierowców ciężarówek i maszynistów oraz zachowania użytkowników dróg. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowały prezentację pt. kierowcy zawodowi vs. przejazdy kolejowo-drogowe w której został przedstawiony aspekt zachowania się kierowców zawodowych na przejazdach kolejowo-drogowych oraz działania, jakie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzi w celu zmniejszenia liczby wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych. Wśród przedstawionych działań nie mogło zabraknąć projektu znakowania przejazdów indywidualnymi numerami identyfikacyjnymi (#ŻółtaNaklejkaPLK). Dzięki niemu Operatorzy Numeru Alarmowego 112, po otrzymaniu zgłoszenia od osoby będącej na przejeździe mogą w prosty sposób zlokalizować dany przejazd, wstrzymać ruch na linii, jak również wysłać pomoc. W ciągu roku istnienia połączonej bazy przejazdów z systemem numeru alarmowego 112, dzięki szybkiej reakcji i wstrzymaniu ruchu udało się już uniknąć co najmniej 78 zdarzeń na przejazdach. 

 

Na koniec Anne Zwiers (ProRail) podsumowała 8 równoległych sesji na temat twardych i miękkich środków mających na celu poprawę bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych prezentowanych przez prelegentów z całego świata (m.in. USA, Kanada, Japonia, Indie, kraje europejskie) w następujących obszarach:

- Inżynieria i innowacje

- Edukacja i świadomość

- Czynniki ludzkie

- Ocena ryzyka

- Egzekwowanie

- Dochodzenie

 

Konferencję podsumowała Isabelle Fonverne (UIC), przedstawiając wyniki kampanii ILCAD 2019 w różnych krajach.