VIDEO

#ŻÓŁTANAKLEJKAPLK

WIĘCEJ

Zdarzenia

#SzlabanNaRyzyko

WIĘCEJ

NEWS

Warsztaty kolejarzy dla instruktorów nauki jazdy w Koszalinie 15.03.2019

Przyszli kierowcy dowiedzą się jak bezpiecznie pokonywać przejazdy kolejowo-drogowe. To efekt warsztatów...

WIĘCEJ

 "Bezpieczny przejazd..." laureatem konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”

 

 
WIĘCEJ

News

Szlaban na ryzyko także podczas wakacji!

21.06.2018

Nadchodzą wakacje, a wraz z nimi – Bezpieczny piątek – jeden ze stałych projektów realizowanych w ramach kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd…” . Jak co roku podczas letniej akcji nasza Spółka, przy wsparciu Straży Ochrony Kolei i Policji, przypomina o właściwym zachowaniu na terenach kolejowych. Przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. pojawią się w tym celu na wybranych przejazdach kolejowo-drogowych w całym kraju.

 

Przekaz akcji jest niezmienny - postępuj zgodnie z przepisami i zachowaj rozsądek! Narodowy zarządca infrastruktury kolejowej dba, aby przejazdy kolejowo-drogowe były w pełni bezpieczne dla każdego użytkownika dróg. Natomiast nawet najlepsze zabezpieczenia i technologia nie mogą zwolnić kierowców i pieszych z rozsądku, logicznego myślenia i przede wszystkim przestrzegania przepisów. O tym organizatorzy Bezpiecznych piątków będą nauczać co tydzień na przejazdach oraz w okolicach tzw. „dzikich przejść”. Z analiz PLK wynika bowiem, że najczęstszymi wykroczeniami popełnianymi przez kierowców jest brak reakcji na znak STOP, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami bądź też ich ominięcie (tzw. jazda slalomem). Ofiarami licznych wypadków są także ludzie przekraczający tory w miejscach niedozwolonych. Dla przykładu w ubiegłym roku, w okresie od 1 czerwca do końca sierpnia na przejazdach kategorii A – D doszło do 46 wypadków lub kolizji, w wyniku których 9 osób poniosło śmierć, a 4 zostały ciężko ranne.

 

Tegoroczna akcja rusza 22 czerwca. Na kierowców i pieszych czekają ulotki edukacyjne. Jednak przedstawiciele kolei i służb nie tylko pouczają użytkowników przejazdów kolejowo-drogowych o prawidłowym zachowaniu podczas ich przekraczania. Osoby rażąco naruszające przepisy mogą spodziewać się upomnień lub mandatów.

 

Nie tylko Bezpieczny piątek

Bezpieczny piątek jest jednym z licznych przedsięwzięć realizowanych w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”. Jej działania (np. akcje informacyjne, prelekcje w szkołach, tematyczne konkursy itp.) trwają cały rok, obejmując bardzo różnorodne inicjatywy kierowane zarówno do dorosłych użytkowników dróg, jak też młodzieży i dzieci. Bezpieczne piątki urządzane są podczas wakacji, gdy ruch na drogach wzmaga się, a letnia beztroska i myśli o wypoczynku często osłabiają czujność kierowców. Co roku „sprowadzamy na ziemię” wakacyjnych lekkoduchów. W samym 2017 r. w ramach Bezpiecznego piątku przeprowadzono 545 akcji informacyjno-prewencyjnych, rozdano 44 321 ulotek, udzielono 1 466 pouczeń, wystawiono 379 mandatów i przeprowadzono 393 kontrole trzeźwości. 

 

Kolejne wsparcie na przejazdach

W tym roku do użytkowników dróg trafiła bardzo przydatna nowina. #ŻółtaNaklejkaPLK to inicjatywa, która często może pomóc uniknąć wypadku na styku drogi z torem! PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały łącznie blisko 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych, w tym ponad 500 przejść kolejowych dla pieszych specjalną naklejką z indywidualnym numerem każdego z nich oraz telefonami alarmowymi.

 

#ŻółtaNaklejkaPLK umieszczona na przejściu lub przejeździe kolejowo-drogowym zawiera trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”. Naklejki znajdują się na wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja (przejścia i przejazdy bez rogatek), lub na napędzie rogatkowym (przejścia i przejazdy ze szlabanami). W przypadku zdarzenia na torach w okolicy przejazdu, świadek będzie w stanie podać służbom ratowniczym indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, tym samym wskazać jego dokładną lokalizację. Oznakowanie i specjalne łącze między operatorem numeru 112 a dyspozytorami PKP Polskich Linii Kolejowych S.A pozwoli na szybsze reakcje, zwiększające bezpieczeństwo podróżujących pociągiem, pieszych i kierowców aut.

 

Kampania społeczna Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” jest jedną z największych w Europie. W 2015 r. w Brukseli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zostały wyróżnione za zwiększanie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w ramach Europejskiej Karty Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Natomiast w listopadzie 2016 r. Spółka znalazła się w gronie laureatów konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”, organizowanego przez Urząd Transportu Kolejowego.

 

Przekaz Szlaban na ryzyko! będzie rozbrzmiewał na przejazdach kolejowo-drogowych w każdy piątek wakacji, a koordynatorzy kampanii, pracownicy PLK oraz służby porządkowe będą niestrudzenie przypominać, że letni relaks nie wyklucza rozsądku i przestrzegania przepisów.