VIDEO

#ŻÓŁTANAKLEJKAPLK

WIĘCEJ

Zdarzenia

#SzlabanNaRyzyko

WIĘCEJ

NEWS

W Suwałkach kolejarze prowadzą warsztaty dla instruktorów nauki jazdy 14.05.2019

Eksperci PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na...

WIĘCEJ

 "Bezpieczny przejazd..." laureatem konkursu „Kultura bezpieczeństwa w transporcie kolejowym”

 

 
WIĘCEJ

News

Tysiące uczniów wzięło udział w akcji „Październik miesiącem edukacji”

06.11.2018

Każdego roku, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. we współpracy ze Strażą Ochrony Kolei starają się dotrzeć z przekazem kampanii „Bezpieczny przejazd…” do jak największej liczby uczniów poprzez organizację prelekcji edukacyjnych w szkołach i przedszkolach. W październiku br. w ramach akcji „Październik miesiącem edukacji” specjalnie przeszkoleni koordynatorzy przypominali i promowali odpowiedzialne zachowanie na przejazdach kolejowo-drogowych podczas 422 spotkań. Nauczali najmłodszych przez 18 990 minut. To ponad 13 dni ciągłej edukacji.

 

Podczas spotkań edukacyjnych dzieci uczą się podstawowych zasad przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych, poznają znaki, nabywają wiedzę czego nie wolno robić na terenie kolejowym. Koordynatorzy urozmaicają spotkania filmami edukacyjnymi, grami, zabawami i konkursami tak, aby jak najlepiej dopasować materiały do danej grupy wiekowej. W trakcie zajęć uczestnicy otrzymują zeszyty edukacyjne, kolorowanki, odblaski i inne gadżety.

 

Od bieżącego roku koordynatorzy, w ramach prelekcji, informują uczniów również o żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach, które mogą uratować życie. W czerwcu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały nimi ok. 14 tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych w całej Polsce. Na każdej, umieszczonej na słupku rogatki lub wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”. Szybka reakcja zwiększa szansę np. zatrzymania rozpędzonego pociągu w bezpiecznej odległości, tym samym może zapobiec nieszczęśliwemu zdarzeniu. W efekcie, projekt ma doprowadzić do zmniejszenia liczby wypadków i skuteczniejszego usuwania ich skutków przez umożliwienie łatwej i precyzyjnej identyfikacji przejazdu kolejowo-drogowego osobie przyjmującej zgłoszenie.

 

W październiku br. zrealizowano 422 prelekcje edukacyjne, w których uczestniczyło 17 530 osób. Najwięcej spotkań podczas październikowej akcji odbyło się na terenie Zakładu Linii Kolejowych w Szczecinie. Przeprowadzono tam 56 prelekcji, w których wzięło udział 1 456 uczniów. Z kolei największą grupę uczniów wyedukowali koordynatorzy z Zakładu Linii Kolejowych w Warszawie i Kielcach. Odpowiednio odbyło się tam 40 i 12 prelekcji z udziałem 1 834 i 1 670 dzieci i młodzieży. Wart odnotowania jest również fakt, że od początku tego roku przeprowadzono 916 spotkań edukacyjnych dla blisko 42 000 uczniów.

 

Projekt jest bardzo dobrze odbierany przez nauczycieli i dzieci. Z roku na rok przybywa placówek edukacyjnych, które już we wcześniejszych miesiącach zabiegają o zajęcia edukacyjne.

 

W ramach prowadzonej od 2005 roku kampanii oprócz działań edukacyjnych prowadzonych przez cały rok, są również działania prewencyjne na przejazdach kolejowo-drogowych. Ponadto organizowane są symulacje wypadków, warsztaty dla instruktorów szkół jazdy, konkursy, akcje informacyjne na przejazdach. Kampania obecna jest również w social mediach, stacjach telewizyjnych, rozgłośniach radiowych oraz prasie.

 

Więcej informacji na www.bezpieczny-przejazd.pl. Znajdziesz nas również w mediach społecznościowych: #SzlabanNaRyzyko oraz #ŻółtaNaklejkaPLK.