Kilka dni oddechu, czyli majówka 3,2,1 start!

Przed nami długi weekend majowy, czyli czas który zwykle spędzaliśmy na grillowaniu z przyjaciółmi i rodziną, wyjazdach poza miasto lub krótkich city break’ach. Tym razem jednak majówka będzie zupełnie inna z powodu trwającej w Polsce i na świecie pandemii. I choć wspomniane grillowanie oficjalnie nie jest zabronione, to na pewno będzie odbywać się z udziałem mniejszej liczby osób. Żałujemy? Na pewno, ale dzięki tej społecznej odpowiedzialności za nas i innych, szybciej wyeliminujemy zagrożenie związane z koronawirusem.

 

Mama z córką przy laptopie

O ile możemy spędzić ten czas w mniejszym gronie, to na pewno nikt z nas nie wyobraża sobie majówki bez odpoczynku i chwili oddechu od codziennych obowiązków w pracy. Razem z Ambasadorkami Bezpieczeństwa proponujemy Wam kilka aktywności, które  pozwolą Wam się zrelaksować i nie narażą Was na niebezpieczeństwo. Warto również wobec zbliżającego się czasu urlopowego przypomnieć o podstawowych zasadach obowiązujących na ternach kolejowych.

Spacer, to działa!

Złagodzenie obostrzeń dotyczących izolacji społecznej i przebywania poza domem umożliwiło  nam wyjście na spacer do lasu czy do parku. Dotyczy to również dzieci i młodzieży powyżej 13-go roku życia, które obecnie mogą bez opieki dorosłych spędzać czas na świeżym powietrzu. W tym wypadku wiąże się to z ryzykiem odwiedzania przez nich terenów kolejowych, które bardzo często stają się obszarem do zabawy. Często ich nieodpowiedzialne zachowanie może mieć poważne konsekwencje.

Choć pomysł spacerowania i spędzania czasu na świeżym powietrzu jest bardzo słuszny, w końcu pozwala na oderwanie się od codziennych obowiązków a  20 minutowy spacer pozwala znacząco obniżyć poziom stresu, razem z Ambasadorkami Bezpieczeństwa przypominamy: pamiętajcie o rozsądku, zakładajcie maseczki ochronne a najmłodsi pamiętajcie tory to nie miejsce do zabawy!

W tym wolnym czasie wierni zasadzie #zostańwdomu mogą skorzystać z materiałów edukacyjnych i gier mobilnych udostępnionych na stronie Bezpiecznego przejazdu. To wspaniały pomysł na połączenie zabawy i nauki. Do wyboru kilka propozycji. Bezpieczny przejazd – „Wyzwanie”, w którym możemy włączyć się w bezpieczną rywalizację na drodze i niekończący się wyścig, Bezpieczny przejazd VR, przy użyciu gogli VR, pozwala przenieść się w wirtualny świat kolejowy, czy  aplikacja Bezpieczny przejazd, dzięki której dowiecie się z jakimi przejazdami kolejowo-drogowymi możemy spotkać się w Polsce oraz jakie obowiązują na nich zasady.

Najmłodszym przypominamy o grach edukacyjnych, czyli Memory, Puzzle, Znajdź różnicę oraz Gra w znaki, dzięki którym  wspólnie, Ty i Twoje dziecko, sprawdzicie swoją czujność, przetestujecie pamięć lub poćwiczycie spostrzegawczość. Przede wszystkim jednak dowiecie się więcej o przejazdach i przejściach kolejowo-drogowych. Jeśli i to nie wystarczy zachęcamy do pobrania kolorowanek i zeszytów edukacyjnych, dzięki którym Twoja pociecha  na pewno nie będzie się nudzić. Wszystkie gry i materiały są dostępne na stronie Bezpiecznego przejazdu.

Podczas długiego weekendu przypominamy o najważniejszych zasadach obowiązujących na przejazdach kolejowo-drogowych i terenach kolejowych:

  • Pociąg jest zawsze bliżej i porusza się szybciej, niż myślisz.
  • Lokomotywa waży minimum 80 ton. To powoduje, że siła z jaką uderza w samochód jest porównywalna do siły, z jaką samochód miażdży aluminiową puszkę.
  • Pociąg jest szerszy od rozstawu szyn o około 0,5 metra z każdej strony. Jest to szczególnie ważne dla pieszych i rowerzystów, którzy powinni zachować bezpieczną odległość od przejeżdżających pociągów.
  • Pociągi towarowe nie jeżdżą o stałych porach, a rozkłady jazdy pociągów pasażerskich ulegają zmianie. Zawsze należy spodziewać się pociągu na każdym skrzyżowaniu drogi i linii kolejowej.
  • Dzisiejsze pociągi są cichsze niż te, które pamiętasz z przeszłości, a wiele z nich podczas jazdy nie wytwarza charakterystycznego stukotu.

Razem z Ambasadorkami Bezpieczeństwa życzymy Wam miłego i spokojnego wypoczynku!