Nowe przepisy drogowe od 1 czerwca

1 czerwca wchodzą w życie nowe zasady ruchu drogowego. Obejmą wszystkich uczestników ruchu - pieszych, kierowców, rowerzystów.

Mężczyzna trzyma znak drogowy z ograniczeniem do 50 km/h

Główne zmiany wprowadzone na polskich drogach od 1 czerwca 2021 roku to:

Bezwzględne pierwszeństwo pieszych

Od tej pory kierujący pojazdem jest  zobowiązany do dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy oraz do stworzenia możliwości bezpiecznego przejścia przez jezdnię nie tylko pieszym już przekraczającym ulicę, ale także szykującym się do tego. Im należy się pierwszeństwo. Wyjątkiem jest tramwaj, przed którym pieszy musi się zatrzymać.

Koniec korzystania z telefonów podczas przechodzenia przez jezdnię

Pieszy ma zakaz korzystania z telefonu komórkowego lub innego sprzętu wpływającego na percepcję w trakcie wchodzenia na jezdnię lub torowisko oraz przekraczania ich. Wyznaczone dla pieszych przejścia nie są już usprawiedliwieniem dla nieuwagi. Zwłaszcza ten zakaz bliski jest przekazowi kampanii „Bezpieczny przejazd…”, która podkreśla potrzebę  zachowania szczególnej uwagi podczas pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych.

Koniec z jazdą na zderzaku

Koniec z jazdą w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem. Zbyt mała odległość między samochodami często była przyczyną wypadków na drodze, ponieważ nagłe hamowanie pierwszego auta nie pozostawiało żadnego pola na manewr i reakcję kierowcy samochodu jadącego za nim. Według nowych przepisów bezpieczna odległość między pojazdami wynosi połowę aktualnej prędkości, np. przy prędkości 100 km/h, kierowca musi zachować odległość 50 m od poprzedzającego auta.

Zrównanie prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h

Od 1 czerwca w obszarze zabudowanym prędkość będzie ograniczona do 50 km/h przez całą dobę. Dotychczas nocą (od 23.00 do 5.00) można było jeździć szybciej, czyli 60 km/h, ale analizy badawcze wykazały, że różnica 10 km/h znacząco zwiększa skutki nieszczęśliwych zdarzeń drogowych. Mniejsza prędkość to większe bezpieczeństwo użytkowników dróg niezależnie od pory dnia i nocy.

Zachęcamy kierowców i pieszych do zgłębienia nowych przepisów drogowych.