Prawie 6,5 tysiąca przekazanych materiałów edukacyjnych pomoże nauczycielom w nauczaniu bezpieczeństwa na terenach kolejowych.

Trwa tegoroczna akcja „Październik Miesiącem Edukacji”. Scenariusze lekcji, gotowe prezentacje i materiały multimedialne - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” przekazują zestawy materiałów, które pozwolą nauczycielom samodzielnie przeprowadzić zajęcia o bezpieczeństwie na terenach kolejowych.

Drukowane materiały edukacyjne kampanii

Tegoroczna edycja akcji Październik Miesiącem Edukacji, która jest realizowana w ranach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” jest dostosowana do ograniczeń związanych z pandemią. W poprzednich latach to kolejarze głównie odwiedzali placówki edukacyjne, w których prowadzili prelekcje i pogadanki dla dzieci i młodzieży. W obecnych realiach jest to praktycznie nie do pogodzenia z nowymi zasadami funkcjonowania szkół. Dlatego koordynatorzy kampanii przekazują, uprzednio przygotowane, materiały dydaktyczne, które pozwalają na samodzielne przeprowadzenie przez nauczycieli i wychowawców zajęć o tematyce bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych i terenach kolejowych. W trakcie trwania akcji udostępniono już prawie 6,5 tysiąca materiałów edukacyjnych do szkół w całej Polsce. W przypadku zapotrzebowania na prelekcję edukacyjną lub materiały dydaktyczne, można to w prosty i szybki sposób zgłosić do koordynatorów kampanii poprzez formularz ze strony internetowej.

Edukacja od najmłodszych klas

Kolejarze, wspólnie ze specjalistami z zakresu pedagogiki, przygotowali gotowe scenariusze zajęć dostosowane do wieku uczniów począwszy od przedszkola i klas początkowych szkoły podstawowej aż po licea i technika. Oprócz scenariuszy, nauczyciele dostali do dyspozycji zeszyty edukacyjne, kolorowanki, prezentacje, filmy i inne materiały multimedialne, które uatrakcyjnią zajęcia. Uczniowie podczas takich zajęć mogą poznawać zasady bezpieczeństwa poprzez gry interaktywne, aplikacje mobilne, a nawet podczas przekraczania przejazdu w wirtualnej rzeczywistości. Dla nauczycieli chcących pogłębić wiedzę przewidziane zostały konsultacje z koordynatorami kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

Mobilna Ambasada Bezpieczeństwa

W ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!” zaprojektowana została wielofunkcyjna aplikacja o tej same nazwie. Korzystając z niej mamy możliwość błyskawicznego i wygodnego powiadomienia odpowiednich służb o każdej usterce na torach. Aplikacja „Bezpieczny przejazd” to narzędzie stworzone specjalnie po to, żeby dać użytkownikom szansę poprawy bezpieczeństwa. Dzięki niej dowiemy się więcej o zasadach, poznamy tajniki Żółtej Naklejki i – przede wszystkim – bezproblemowo zgłosimy wszystkie niedogodności na torach.

Aplikacja jest dostępna na systemy Android oraz iOS. Do pobrania na stronie bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/aplikacje-mobilne/

Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych zwiększają żółte naklejki PLK.

#ŻółtaNaklejkaPLK znajduje się na każdym przejeździeima trzy ważne numery. To indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.