Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

6 maja cała Europa jednoczy się w walce o bezpieczeństwo na drogach. Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego to nie tylko okazja do refleksji nad wspólnymi wysiłkami zmniejszania liczby wypadków i ofiar na drogach, ale także moment, aby podkreślić znaczenie edukacji, przestrzegania przepisów oraz innowacyjnych rozwiązań technologicznych w zapewnianiu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Ikona kalendarza oraz samochodu wpisanego w gwiazdki symbolizujące UE

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego został ustanowiony przez Komisję Europejską i ma na celu zwrócenie uwagi na kwestie bezpieczeństwa na drodze[1]. To część strategii, zmierzającej do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów jak i pojazdów.

W tym dniu, w całej Europie, prowadzone są działania profilaktyczne, edukacyjne, a także debaty, konferencje, czy pokazy. To także świetna okazja, by przypominać wszystkim uczestnikom ruchu, że za bezpieczeństwo na drodze odpowiedzialni jesteśmy wszyscy, zarówno jako piesi, rowerzyści, oraz kierujący pojazdami. Ponadto, jazda zgodnie z przepisami prawa, a także wzajemny szacunek mają kluczowy wpływ na zmniejszenie liczby wypadków komunikacyjnych.

Statystyki dotyczące wypadków drogowych są porażające. Co roku tysiące osób traci życie, a setki tysięcy zostaje rannych w wypadkach samochodowych na terenie Europy. Choć wiele krajów podejmuje intensywne działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, wciąż istnieje wiele wyzwań do pokonania. W dniu Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podejmowane są wspólne wysiłki, aby zwiększyć świadomość społeczną i promować praktyki, które zmniejszą ryzyko wypadków drogowych.

Jednym z najważniejszych narzędzi w walce o bezpieczeństwo na drogach jest edukacja. Działania edukacyjne skierowane do wszystkich grup wiekowych są kluczowe w kształtowaniu świadomości i odpowiedzialności uczestników ruchu drogowego. Od najmłodszych lat dzieci powinny być uczone zasad bezpiecznego poruszania się po drogach jak i przejściach i przejazdach kolejowo-drogowych, a dorośli powinni regularnie aktualizować swoją wiedzę na temat nowych przepisów i technologii związanych z ruchem drogowym.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od kilkunastu lat stawiają sobie za cel poprawę bezpieczeństwa w ruchu komunikacyjnym, szczególnie w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych. Każdego roku dochodzi do kilkuset wypadków i kolizji, w których ginie kilkadziesiąt osób. Tym tragediom można zapobiec, eliminując niewłaściwe i nieodpowiedzialne zachowania kierowców. Dlatego też prowadzone są różnorodne działania skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym przyszłych i zawodowych kierowców oraz instruktorów nauki jazdy. Kolejarze organizują m.in. prelekcje edukacyjne dla najmłodszych, seminaria dla przedstawicieli lokalnych ośrodków szkolenia kierowców czy egzaminatorów z WORD, podczas których mówią o zasadach prawidłowego przekraczania przejazdów oraz o funkcjonowaniu projektu #ŻółtaNaklejkaPLK.

Wszystkie akcje realizowane są w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd”, której celem jest m.in. zwrócenie uwagi na to, jak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz dążenie do minimalizacji liczby zdarzeń zagrażających życiu i zdrowiu ludzi na przejazdach kolejowo-drogowych oraz terenach kolejowych.

Przestrzeganie przepisów drogowych to kluczowy element bezpiecznego poruszania się po drogach. Nie tylko jest to obowiązkiem każdego uczestnika ruchu drogowego, ale również stanowi fundament dla zapewnienia płynności ruchu i minimalizacji ryzyka wypadków. Wzmożone kontrole policyjne, kampanie społeczne takie jak „Bezpieczny Przejazd” oraz ścisłe egzekwowanie kar dla naruszających przepisy są niezbędne dla utrzymania wysokich standardów bezpieczeństwa na drogach.

Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przypomina nam o naszej wspólnej odpowiedzialności za bezpieczne drogi. Poprzez edukację, przestrzeganie przepisów i innowacje technologiczne możemy wspólnie zmniejszyć liczbę wypadków drogowych i uratować życie tysięcy ludzi każdego roku. Poprawa bezpieczeństwa nie jest możliwa bez współdziałania wszystkich uczestników ruchu drogowego. Szczególnie w tym dniu apelujemy zarówno do kierujących, jak i pieszych, o respektowanie przepisów, rozwagę i rozsądek. Niech ten dzień będzie przypomnieniem o konieczności ciągłej pracy na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach i budowy lepszej przyszłości dla wszystkich uczestników ruchu drogowego w Europie.

 


[1]https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_Dzie%C5%84_Bezpiecze%C5%84stwa_Ruchu_Drogowego,   [dostęp: 06.05.2024 r.]