Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112

112 to numer, pod który można dzwonić bezpłatnie z telefonu stacjonarnego lub komórkowego na terenie całej Unii Europejskiej. Wybierając 112, gdy zachodzi potrzeba uzyskania pomocy, rozmówca nawiązuje połączenie z odpowiednią służbą ratunkową (policją, strażą pożarną lub pogotowiem ratunkowym), a numer jest dostępny przez całą dobę.

Przejazd kolejowy z "żółtą naklejką PLK"

112 widnieje także na naszej Żółtej Naklejce, którą znajdziecie na przejazdach kolejowo-drogowych. Dzięki niej w momencie zagrożenia, któremu często towarzyszy stres, strach i panika, znajdziecie sposób na uzyskanie pomocy. Korzystając z numeru alarmowego możecie nawet uratować czyjeś życie np. gdy ktoś utkwi w samochodzie na torach.

Od początku wprowadzenia projektu #ŻółtaNaklejkaPLK (01.06.2018 r.) z naklejki skorzystano już 5225 razy, w 338 przypadkach wydano polecenie ostrożnej jazdy i ograniczono prędkość pociągów, a w 205 przypadkach wstrzymano ruch kolejowy. 

W dzisiejszym dniu warto także pomyśleć o dyspozytorach odbierających telefon pod numerem alarmowym. Ich praca jest bardzo odpowiedzialna, wymagająca i ciężka. Dziękujemy za to co dla nas robicie!

Więcej informacji na temat Żółtej Naklejki znajdziecie tutaj: https://www.bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/, a poniższy film prezentuje jej działanie.