Pamiętaj, tory to nie miejsce na żarty!

Coraz cieplejsze dni zachęcają do wychodzenia i spędzania czasu na świeżym powietrzu, szczególnie teraz, kiedy obostrzenia dotyczące pandemii zostały nieco złagodzone, a dzieci powyżej 13-go roku życia nie muszą już być pod opieką osoby dorosłej. Oznacza to, że coraz częściej młodzież będzie wychodzić z domów i samodzielnie poruszać się po okolicy. W związku z tym, wspólnie z Ambasadorkami Bezpieczeństwa przypominamy rodzicom, by nieustannie wpajać dzieciom zasady bezpieczeństwa obowiązujące na ternach kolejowych i powtarzać: torowisko to nie miejsce do zabawy ani głupich wybryków.

Człowiek ze słuchawkami na uszach

Dzieci od najmłodszych lat powinny zdawać sobie sprawę z zagrożeń, jakie czyhają na terenach kolejowych. Dużą rolę w uświadamianiu, edukowaniu dzieci oraz młodzieży odgrywają rodzice. To właśnie ich zadaniem jest wpajanie zasad bezpieczeństwa  i dokładne wskazywanie miejsc, w których pod żadnym pozorem nie wolno się bawić, ponieważ może się to skończyć tragicznie. Ważne jest również to, by uświadamiać dzieciom jakie konsekwencje może nieść czyjeś niefrasobliwe zachowanie. Razem z Ambasadorkami Bezpieczeństwa apelujemy do rozsądku dzieci i młodzieży – wasze nieodpowiednie zachowanie może grozić nawet wykolejeniem pociągu a także  zagrozić życiu i zdrowiu podróżujących pasażerów.

Pomyśl o konsekwencjach

Coś, co początkowo ma być niewinnym żartem, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Usypanie górki z piasku na torach  lub położenie kilku gałęzi na szynach, pozornie nie wydaje się być aż tak poważną sprawą. A jednak. Maszynista z daleka nie jest w stanie ocenić z jaką przeszkodą ma do czynienia. Musi zatem wykonać manewr nagłego hamowania, który może narazić pasażerów na przewrócenie się i spowodować uszkodzenia ciała. Trzeba także wiedzieć, że po takim awaryjnym zatrzymaniu pociągu, konieczny jest przyjazd odpowiednich służb, wyjaśnienie przyczyny hamowania, zabezpieczenie miejsca, sprawdzenia stanu składu. A to z kolei powoduje wstrzymanie ruchu na całej linii i opóźnienia, które kaskadowo przekładają się spóźnienia pozostałych pociągów. I tak, z pozornie niegroźnego żartu, rodzi się problem, który w konsekwencji dotyka wielu pasażerów.

Przestrzegaj zasad

Większość z nas jest przekonana o tym, że zna i stosuje przepisy dotyczące bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Niestety, wiele wypadków z udziałem pieszych spowodowanych jest nieprzestrzeganiem przepisów, nieuwagą, brakiem wyobraźni czy wręcz brawurą. Najczęstsze błędy to: przekraczanie torów w miejscach niedozwolonych, przechodzenie pod opuszczoną rogatką, przebieganie tuż przed nadjeżdżającym pociągiem, ignorowanie czerwonego światła sygnalizatora. W przypadku młodzieży listę tę najczęściej dopełnia kaptur na głowie i słuchawki na uszach, które ograniczają możliwość jakiejkolwiek oceny sytuacji.  Dlatego wraz z Ambasadorkami Bezpieczeństwa apelujemy do rodziców aby przypominali dzieciom, tym starszym i młodszym, że najważniejsze jest  przestrzeganie zasad, rozsądek i dbanie o własne bezpieczeństwo.

#Zostanwdomu i sprawdź się

Zawsze warto sprawdzić swoją wiedzę na temat przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Razem z Ambasadorkami Bezpieczeństwa zapraszamy rodziców i dzieci do wspólnej zabawy i skorzystania z aplikacji mobilnych oraz gier edukacyjnych, które można znaleźć na naszej stronie.

 „Bezpieczny przejazd VR”, to aplikacja mobilna, która, przy użyciu gogli VR, pozwala uczyć się na wykreowanym w wirtualnej rzeczywistości przejeździe. Aplikacji można używać również korzystając z samego smartfona. Dostępna jest w wersji na Android oraz iOS

„Bezpieczny Przejazd – Wyzwanie”, to niekończący się wyścig, podczas którego można  poznać różne kategorie przejazdów oraz wyrobić nawyk prawidłowego ich pokonania, niezależnie od kategorii. Świetna zabawa  dla wszystkich lubiących rywalizację, pobijanie rekordów i zdobywanie trofeów. Dostępna jest w wersji na Android oraz iOS

Dla najmłodszych - Gra w znaki, Memory, Znajdź różnicę i Puzzle, czyli to co wszyscy lubimy najbardziej. I doskonała okazja dla rodziców, by sprawdzili swoją wiedzę na temat zasad bezpieczeństwa i znajomość przepisów ruchu drogowego.  Wszystkie gry są dostępne na:  www.bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/dla-dzieci.

Razem z Ambasadorkami Bezpieczeństwa życzymy dobrej zabawy!