15 lipca Światowym Dniem Bez Telefonu Komórkowego

Telefony komórkowe we współczesnym świecie są nieodzowną częścią naszego życia. Trudno byłoby nam teraz funkcjonować bez urządzenia na stałe połączonego  z Internetem. Telefony służą nam już nie tylko do kontaktu z bliskimi, ale także do pracy, dokonywania transakcji płatniczych, zakupów czy rozrywki. Często smartfon traktowany jest jako jeden z najważniejszych przedmiotów, które nosimy przy sobie każdego dnia. To właśnie z telefonem w dłoni spędzamy najwięcej wolnego czasu. Dlatego też Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego wymyślono po to, aby nakłonić ludzi do oderwania się od ekranów swoich urządzeń. Spędzając czas wakacyjny postawmy na kontakty twarzą w twarz, na bycie choć jeden dzień offline. Pamiętajmy również, aby przechodząc przez przejazd kolejowo-drogowy zawsze zachować wytężone zmysły i nie korzystać w tym czasie z telefonu.

Ikona kalendarza i przekreślonego smartfona z podpisem światowy dzień bez telefonu komórkowego

Włącz się do życia!

Szczególnie w dniu 15 lipca, który uznawany jest za Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, postarajmy się odłożyć nasze urządzenia i poświęcić ten czas bliskim osobom. Jest to świetna okazja do wspólnych spacerów, czy wybrania się na wycieczkę rowerową poza miasto. Pamiętajmy jednak, by zachować szczególną ostrożność zbliżając się do torów. Idąc pieszo lub przemieszczając się rowerem niekiedy chcemy skrócić sobie drogę. Możemy napotkać wtedy tak zwane „dzikie przejścia” przez torowisko, które niezwłocznie należy zgłosić i odnaleźć właściwy, oznakowany przejazd. Nie warto ryzykować swojego życia. 

Bez smartfona na przejeździe, nie tylko od święta

Pamiętaj, że moment przejścia przez przejazd kolejowo-drogowy to nie czas na relaks. Powinieneś wtedy skupić całą swoją uwagę na tym, aby bezpiecznie przejść na drugą stronę. To nie czas na słuchanie muzyki, oglądanie filmu, rozmawianie, odpisywanie na wiadomości, czy słuchanie muzyki. Dźwięki z otoczenia to również cenne informacje o nadjeżdżającym pociągu. Nie polegaj jednak tylko na swoim słuchu. Podczas przechodzenia przez tory wytęż wszystkie zmysły, gdyż wiele pojazdów maszynowych jest dzisiaj znacznie cichszych niż kiedyś i mogą pojawić się niespodziewanie. Rozpędzony pociąg nie zatrzyma się, gdy zobaczy pieszego na przejeździe. Pamiętaj, że chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Skupienie również w samochodzie

Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy prowadzimy samochód. Głośne słuchanie muzyki, rozmowy telefoniczne, odpisywanie na wiadomości tekstowe, kiedy czekamy na przejeżdżający pociąg lub co gorsza, gdy przejeżdżamy przez przejazd, może doprowadzić do sytuacji, w której będzie zagrożone nasze życie. Jak wiemy, telefon komórkowy potrafi nas rozproszyć, a takie sytuacje często mogą być powodem niebezpiecznych zdarzeń i wypadków na drodze. Korzystając z dnia 15 lipca, chcielibyśmy szczególnie zwrócić uwagę, na to, że czasem warto odłożyć telefon i poczekać, aż spokojnie pokonamy przejazd kolejowo-drogowy i znajdziemy się w bezpiecznym, niezagrażającym życiu położeniu.  

Zadbajmy o to, żeby 15 lipca był symboliczną datą, która przypomina nam ZAWSZE o odkładaniu telefonów podczas pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych.