Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Młodzieży. 17 grudnia 1999 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ, zgodnie z propozycją Światowej Konferencji Ministrów Odpowiedzialnych za Sprawy Młodzieży (uchwała nr 54/120), ustanowiło Święto Młodzieży.

Grafika z zasadami bezpieczeństwa z artykułu

To wydarzenie jest częścią inicjatywy prowadzonej przez Światowy Program Działań na Rzecz Młodzieży (ang. World Programme of Action for Youth) [1]. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie mobilizacji młodych ludzi w obszarach zawodowych, naukowych i społecznych. W wielu miejscach młodzi ludzie dostają możliwość dyskusji z władzami na temat innowacji, własnych projektów czy wewnętrznych problemów danych społeczności.

Aby zostać Prezydentem Rzeczypospolitej trzeba mieć ukończone 35 lat, aby dostać się do sejmu – 21 lat, a kandydując na senatora – 30 lat. Ambasadorkami i Ambasadorami Bezpieczeństwa może zostać każdy, wiek nie gra roli. W Międzynarodowym Dniu Młodzieży zachęcamy, aby pozytywnie wpływać na swoich znajomych i społeczność za pomocą przekazywania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Przejazd kolejowo-drogowy

Na pierwszy rzut oka przejazd kolejowo-drogowy może nie wydawać się miejscem szczególnego zagrożenia. Nie zapominajmy jednak o potencjalnym niebezpieczeństwie, które może na nas czekać. Urządzenia mogą ulec awarii. Dróżnik, jak każdy z nas, jest człowiekiem i może zasłabnąć. Aby zrozumieć zasady bezpieczeństwa na przejazdach potrzeba chwili przyjemnej nauki, ale zapewniamy, że warto posłuchać!

Jak się zachowywać?

Należy pamiętać o kilku zasadach, do których warto się stosować. Mamy obecnie lato, pogoda i temperatura sprzyja dłuższym spacerom, także tym nocnym. Noszenie kamizelek odblaskowych w przypadku poruszania się przy drodze w terenie niezabudowanym po zmroku jest obowiązkowe. Dają one większą szansę kierowcom na zauważenia nas, minimalizując szanse wypadku, także w okolicach przejazdów kolejowo-drogowych. To samo odnosi się do montowania oświetlenia oraz odblasków, kiedy jeździmy rowerem lub hulajnogą. Wielu z nas lubi też słuchać muzyki podczas przemieszczania się. Warto zdjąć słuchawki i nie korzystać z telefonu podczas przechodzenia przez przejścia i przejazdy, ponieważ stwarza to niepotrzebne niebezpieczeństwo. Możemy nie usłyszeć nadjeżdżającego pociągu lub innego ważnego sygnału dźwiękowego.

Za kółkiem, nie pod koła

Świeżo upieczonym kierowcom przypominamy o przepisach obowiązujących przy przekraczaniu przejazdów kolejowo-drogowych. Kiedy jedziemy samochodem i zbliżamy się do przejazdu, musimy bezwzględnie zachować szczególną ostrożność. Należy stosować też najstarszą zasadę ruchu drogowego: „spójrz w lewo, potem w prawo”. Wydaje się być to czymś niewielkim, jednak małe środki bezpieczeństwa mogą zapobiegać największym tragediom. Na przejeździe obowiązują zakazy wykonywania manewrów: nie wolno zawracać, omijać rogatek, nie wolno wjeżdżać na przejazd, jeśli widzimy, że za nim nie będziemy mogli swobodnie kontynuować jazdy. Inne, dokładniejsze przepisy można odnaleźć w Dzienniku Ustaw Prawa o ruchu drogowym.

 

Z duchem czasu!

Młodzież jest zaznajomiona z nowymi technologiami jak mało kto. Obsługują bez problemu telefony i potrafią używać wielu zaawansowanych aplikacji. Skorzystanie z Żółtej Naklejki PLK powinno być zatem prostsze, niż może się wydawać. Pamiętajmy, że na napędzie rogatek od strony torów oraz na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja znajduje się #ŻółtaNaklejkaPLK, która zawiera indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, ułatwiający lokalizację wypadku lub zagrożenia, numer alarmowy 112, oraz numery awaryjne służb technicznych. Na naszej stronie również możecie zgłosić usterkę przejazdu lub innego elementu infrastruktury kolejowej oraz tzw. ,,dzikie przejścia”. Klikając w link otrzymujemy formularz do wypełnienia, w którym należy wskazać miejsce i zaistniały problem.

Zaangażuj się!

Nastolatkowie poprzez wzajemne wsparcie, przekazywanie swoich doświadczeń mogą zachęcać swoich rówieśników do bardziej odpowiedzialnych zachowań na przejazdach kolejowo-drogowych. Wspólne działanie i wzajemna edukacja może przynieść wiele dobrego. Kolejną możliwością wzmocnienia przekazu o odpowiedzialnym zachowaniu może być wykorzystanie mediów społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy TikTok. Tworzenie i udostępnianie treści, które mogą zostać obejrzane przez dziesiątki czy setki znajomych pomogą zmienić swoje najbliższe otoczenie, a to już naprawdę wiele!

Ambasadorki i Ambasadorzy Bezpieczeństwa

To w młodych tkwią ogromne ambicje i aspiracje, które napędzają ich do działania i chęci zmiany rzeczywistości. Te pragnienia skłaniają młodzież do szukania nowych rozwiązań i podejmowania działań, które mogą wpłynąć na poprawę otaczającego ich świata. W Międzynarodowy Dzień Młodzieży młodzi mogą odegrać ważną rolę zostając Ambasadorkami i Ambasadorami Bezpieczeństwa, dążąc do zwiększenia świadomości o prawidłowym zachowaniu przy przejazdach kolejowo-drogowych.

Ambasadorką lub Ambasadorem Bezpieczeństwa może zostać każdy, nie potrzeba do tego żadnych uprawnień. Jedynym wymaganiem jest chęć dzielenia się wiedzą na temat bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. A Ty już jesteś gotowy, aby dołączyć do Ambasadorek i Ambasadorów Bezpieczeństwa? Sprawdź swoją wiedzę w poniższym wyzwaniu i zachęć znajomych do spróbowania własnych sił:

https://bezpieczny-przejazd.pl/edukacja/zostanambasadorem/

 


[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_M%C5%82odzie%C5%BCy, dostęp: 10.08.2023 r.